تاریخ : يكشنبه، 15 ارديبهشت ماه، 1392
موضوع : ماهی ها,ماهی آب شیرین

عوامل مهم در نگهداری آکواریوم

عوامل اصلی در نگهداری آکواریوم

 

عوامل اصلی در نگهداری آکواریومعوامل اصلی در نگهداری یک آکواریوم

پس از تهیه آکواریوم و تامین وسایل اولیه مورد نیاز که برای نگهداری و حفظ سلامت ماهیان آکواریومی ضرورت دارد، توجه و رعایت برخی از نکات، باعث داشتن ماهیان زیبا و شاداب می شود، که رضایت هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. این عوامل عبارتند از:

1.      اکسیژن کافی: اکسیژن مورد نیاز ماهیان زینتی را بایستی توسط گیاهان آبزی و تهویه مداوم آب آکواریوم بوسیله ی پمپ هوا تامین کرد، کمبود اکسیژن خطرناک ترین عاملی است که باعث تلفات سریع ماهی در آکواریوم می شود. عواملی که در تامین اکسیژن بطور مستقیم و غیرمستقیم دخالت دارند عبارتند از:

تعداد ماهی در آکواریوم:

هر چه تعداد ماهی در آکواریوم زیادتر باشد، تولید اکسیژن نیز در آن به همان نسبت بایستی بیشتر باشد. اکثراً هر جفت ماهی به حدود 20 الی 50 سانتی متر مربع از وسعت سطح آکواریوم نیاز دارد البته این مقدار به اندازه ماهی بستگی دارد، مثلاً ماهی گوپی در حدود 20 سانتی متر به فضای آکواریومی نیاز دارد، در حالیکه ماهی دم شمشیری بزرگ در حدود 50 سانتی متر فضا نیاز دارد. یک ماهی 9 سانتی متری در حدود 65 سانتیمتر فضا نیاز دارد، در این فضای محدود ماهیها فقط زنده مانده و برای رشد و نمو به سه برابر این فضا نیاز دارند.

سطح آب اکواریوم:

یکی دیگر از عوامل تولید اکسیژن، سطح آب آکواریوم است که هرچه سطح آب آکواریوم در مجاورت هوا بیشتر باشد، میزان تبادلات گازی و در نتیجه اکسیژن محلول در آب افزایش خواهد یافت. زیاد بودن سطح آب توانایی جذب اکسیژن توسط ماهی ها را در موقع قطع برق و کم شدن اکسیژن محلول در آب زیادتر خواهد کرد.

گیاهان آبزی:

یکی از مهم ترین عوامل تامین اکسیژن آب آکواریوم، گیاهان آبزی هستند که در مقابل تابش نور خورشید یا نور مصنوعی با عمل فتوسنتز، تولید اکسیژن در محیط آبی می کنند.

2.      نور کافی: گیاهان و ماهی ها مانند اکثر موجودات زنده برای رشد و نمو و سلامت خود احتیاج به نور دارند. بیشتر گونه های ماهیان زینتی می توانند در نور کم سالم و زنده بمانند ولی رشد و نمو و تولید مثل آنها ممکن است طور طبیعی انجام نشود. زمانی که گیاه آبزی در داخل آکواریوم وجود ندارند، باید آکواریوم روزانه چندین ساعت در معرض تابش نور قرار گیرد.

بنابراین همواره بایستی آکواریوم در جایی قرار گیرد که روزانه به اندازه ی کافی نور خورشید بطور غیرمستقیم به آن بتابد. در صورت استفاده از نور مصنوعی آکواریوم را در هر نقطه ای از اتاق می توانیم قرار دهیم، اما در موقع تاریکی مطلق، روشن کردن ناگهانی چرا باعث ناراحتی ماهی ها می شود و گاهی اوقات در اثر روشن شدن ناگهانی چراغ، ماهی ها از آکواریوم به بیرون پریده که باعث مرگ و میر آنها می شود

3.      درجه ی حرارت مناسب: بعلت اینکه برخی گونه های ماهیان زینتی جزء گونه های مناطق غیراستوایی و یا معتدل محسوب می شوند، نگهداری همه ماهی ها در یک درجه حرارت یکسان کار درستی نمی باشد. ماهی ها می توانند 5 تا 6 درجه تغییرات حرارت را در حالت طبیعی و یا بصورت تغییرات طبیعی تحمل نمایند و بعلت اینکه در طبیعت شب ها دمای آب حداقل 5 درجه از روز کمتر می شود، این تغییر درجه حرارت تاثیری بر روی ماهی ها، حتی ماهی های باردار و یا تخم دار و نیز تخم ها و نوزادهای آنها نخواهد داشت.

بطور کلی افزایش درجه حرارت آب از حد مجاز خطرناک تر از کاهش آن می باشد، زیرا با افزایش درجه حرارت به همان نسبت از اکسیژن محلول در آب کاسته خواهد شد. بطور کلی درجه حرارت لازم برای نگهداری ماهیان زینتی بین 22 تا 32 درجه سانتی گراد (بسته به نوع ماهی) می باشد

4.      بهداشت آکواریوم: آکواریوم در صورت تمیز و سالم بودن باعث لذت بیشتر آبزیان درون خود است. تمیز بودن آکواریو و سلامت ماهی ها تا حدودی لازم و ملزوم یکدیگر می باشند. مواد زائد غذایی حاصل از تغذیه غیرصحیح، تابش بیش از حد نور، تهویه نامناسب و عدم دقت کافی در گزینش و به کار بردن آنچه بایستی در داخل آکواریوم قرار گیرد، باعث اختلال در کار آکواریوم و خراب شدن آب و نامساعد شدن محیط زیست ماهی ها و سرانجام آماده شدن محیز برای رشد و نمو انگل ها، باکتری ها و سایز عوامل بیماری زا و در نتیجه از بین رفتن ماهی ها می شود.

5.      تغذیه صحیح: تغذیه صحیح اثر بسیار مطلوبی در سلامت ماهی ها و مقاومت آنها در برابر انواع بیماری ها و انگل ها دارد. هرچه شرایط داخل آکواریوم بهتر باشد، ماهی ها سالم تر بوده و در برابر بیماری ها مقاومتر خواهند بود. هر ذره از موادغذایی زائد در داخل آکواریوم می تواند باعث رشد و نمو عوامل ناخواسته و در نتیجه آلوده شدن آب می گردد. این مواد نه تنها رشد و نمو میکروب ها و فیتوپلانکتون ها را تسریع می کند، بلکه باعث رشد و نمو قارچ ها و سایر عوامل آلودگی زا می گردند.

در تغذیه ماهی ها بایستی دقت کافی بعمل آید تا پس از چند دقیقه هیچگونه غذای زائدی در کف آکواریوم باقی نماند. اگر به ماهی کمتر از نیازش غذا داده شود بهتر از این است که آنقدر به آن غذا داده شود که نتواند بخورد و در کف آکواریوم جمع شود و باعث رشد و نمو باکتری ها گردد

درپوش

همان طور که از نام آن پیداست، به وسیله ای گفته می شود که بر روی آکواریوم قرار می گیرد. درپوش ها می توانند بسیار ساده و از یک قطعه شیشه ساخته شوند و یا انیکه دو تکه بوده و از وسط با چسب مخصوصی به هم چسبانده شوند، به طوری که همانند یک لوله عمل نمایند. همچنین می توان آنها را بسیار زیبا و لوکس ساخت

فواید درپوش آکواریوم

جلوگیری از تبخیر بیش از حد آب آکواریوم

تحت کنترل درآوردن بهتر دمای آب

جلوگیری از بیرون پریدن ماهی ها

جلوگیری از متصاعد شدن بوی نامطبوع در فضای اتاق


عوامل موثر در نگهداری آکواریوم عوامل نگهداری آکواریوم آکواریوم درپوش آکواریوم عوامل موثر در نگهداری آکواریوم

منبع این مقاله : :دکتر حیوانات, حیوانات خانگی
آدرس این مطلب : http://drpets.ir/11/negahdari/